15 May 2009ANGELS & DEMONS
Çok satan kitapların vazgeçilmez isimlerinden Dan Brown'un romanı Angels & Demons'un sinema uyarlaması vizyonda !
Brown’un "Digital Fortress" (1998), Angels & Demons (2000) ve "The Da Vinci Code" (2003) adlı kitapları tüm dünyada büyük bir ilgiyle okundu. Kitaplar çok sevdiğim bir hocamın tabiriyle "leblebi fıstık" niyetine elbette. Yani çok kolay okunabilen ticari amaçlı yayınlardan. Bu yine de onları kitap rafımın kötüleri arasına koymuyor. Sadece "dinlencelikler" arasına ekliyor.
Ron Howard tarafından çekilen, mayıs 2006'da gösterime giren, baş rollerinde Tom Hanks (Dr. Robert Langdon) ve Audrey Tautou'nun (Agent Sophie Neveu) oynadığı The Da Vinci Code konusu ile Hollywood için biçilmiş kaftandı. Çok satan bir roman, tartışmalı ve ilgi çekici bir konu, insanlık tarihinin belki de en büyük sırrı... Her iki boşrol oyuncusu da, özellikle Tom Hanks elbette, kendilerini kanıtlamış isimler. Bununla birlikte "The Da Vinci Code" pek çok roman uyarlaması filmin başına geldiği gibi "yetersiz" yakıştırmalarına maruz kalmaktan kurtulamamıştı. Şahsen ben de kitabın, sinema sanatına uyarlanmasına çok sevinmiş ancak filmden doymadan çıkmıştım.. Kitabın yarattığı heyecan ve kendine özgü atmosfer yazık ki filmde yok. Çok daha etkili bir çalışma olabilirdi elbette ama hangi yetenek kelimelerin o muhteşem büyüsünü yaratabilir ve hangi görsel ürün insan hayal gücünün sınırlarını perdeye birebir taşıyabilir ki?
Kısaca konusunu hatırlamak gerekirse: Ünlü simgebilim Profesörü Robert Langdon bir gece, Louvre müzesine çağırılır. Müze müdürü öldürülmüş ve ardında gizemli bazı semboller, simgeler bırakmıştır. Kendisini birden bilmediği bir tehlikenin içinde bulan Langdon, polis kriptoloji uzmanı ve aynı zamanda ölen müze müdürünün torunu Sophie Neveu’nün yardımıyla Leonardo Da Vinci’nin çalışmalarında bir dizi akıl almaz sırra ulaşır ve insanlık tarihi için hayati önemi olan bu sırları çözmek için çabalar.. Tüm bu sırlar onları, binlerce yıldır gizli kalan eski bir gizemi korumaya adamış gizli bir topluluğa götürür.

Angels & Demons'a gelince. Söz konusu üç kitap arasında benim favorim. Sürükleyici, heyecanlı ve belki de o çok sevdiğim kelimeye en çok yakışanı “büyülü”. Filmi henüz izlemedim bu nedenle “nasıl” ları birkaç gün içinde yazacağım. Yönetmen yine Ron Howard. Muhtemelen romanın sevenleri filmi koşarak izleyecekleri ve ilk film The Da Vinci Code’un izlenme oranı da gayet iyi olduğu için yapımcılar yönetmeni değiştirmeyi düşünmemişlerdir (Howard kendini özellike “A Beuatiful Mind”le yeterince kanıtlamış bir yönetmen ama yine de The Da Vinci Code’da kendini tam olarak ortaya koyamadığını düşünüyorum). Başrollerde Robert Langdon rolünde yine Tom Hanks var. İtalyan bilim kadını Dr. Vittoria Vetra rolünde ise İsrailli oyuncu Ayelet Zurer karşımıza çıkıyor. Zurer’i Spilberg’in “Munich”inde Avner Kaufman’ın eşi “Daphna” rolünde izlemiştik hatırlarsanız. Zurer 2007 İsrail yapımı “Rak Klavim Ratzim Hofshi” (Only Dogs Run Free) adlı filmde de rol almış ancak ben filmi izlemedim. Dolayısıyla Zurer’in oyunculuğuyla ilgili yorum yapabilmem için de Angels & Demons'u izlemem gerekiyor.
Filmin konusu kısaca şöyle: Simge bilim profesörümüz Robert Langdon, anlaşılmaz bir yazıyı çözmek için İsviçre’deki bir araştırma merkezine çağrılır. Bu anlaşılmaz yazı öldürülmüş bir fizikçinin göğsüne dağlanmıştır. Langdon, bu korkunç cinayetten hareketle sırlarla dolu bir dünyanın kapısını aralar. Bu anlaşılamaz yazı katolik Kilisesi’nin en büyük düşmanı, gizli bir kardeşilik tarikatı olan lluminati’nin sembolüdür. Illuminati’nin durdurulması olanaksız bir saatli bombaya benzediğini öğrenen Langdon, Roma’ya giderek orada İtalyan bilim insanı olan Vittoria Vetra ile güçlerini birleştirir.
Umuyorum Howard ve senarist Akiva Goldsman bu kez dialogları romana yaraşır, görsel gücü çok daha yaratıcı ve heyecanı hiç düşmeyen bir filmle karşımıza çıkar.

Yorumlarla buluşmak üzere.

Sevgiyle,
Bettra…

1 yorum:

  1. Sanırım filmi bu hafta hemen almam gerekiyor, çok merak ettim...

    YanıtlaSil