24 May 2009

OLDU MU ŞİMDİ?


Gördüğünüz gibi New Moon'un ilk "official" posteri yayınlandı. Kulağa harika geliyor ama ne yazık ki poster öyle değil ! Pek çok "fan" posteri beğense de ben aynı fikirde değilim. Bunun Edward ve Bella arasındaki aşka duyduğum hayranlık ve kurt adamlara duyduğum mesafeli sempatiyle bir ilgisi yok. Temasal olarak birkaç ayrıntı dışında doğru bir mesaj verdiğini düşünmüyorum.

Hadi şimdi resme bir kez daha alıcı gözüyle bakalım ve ne var ne yok tartışalım:

İlk olarak Bella sizce de biraz "iyi" görünmüyor mu? Boşluğa bakan bakışları dışında gayet sağlıklı ve güzel görünüyor. Oysa kitap temel olarak Edward'ın gidişiyle yaşama sevincini kaybeden genç kızı anlatıyordu. Sanırım bitkin, yılgın görünen bir Bella daha anlamlı olurdu. Yine Bella'nın, Jacob'a dokunuşunda yanlış olan bir şeyler var. Fazla yakın duruyor ve destek alır görünmüyor.

Jacob posterdeki en doğru duruş ve mimiğe sahip. Bella'nın önünde ve rakibine yada ona gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı yumruğunu sıkmış bir şekilde tetikte. Edward'ın yüzündeki ifade de oldukça doğru. Acı çekiyor, mutsuz, aşkından uzakta gibi görünse de hem gözleriyle hem de aklı ve kalbiyle orada. Sıkmaya başladığı yada sıkamadığı yumruğu Bella'yı geride bıraktığı için duyduğu öfkeyi ama yine de yapmak zorunda oluşunu anlatıyor olabilir. Öte yandan saçları neredeyse koyu kestane?! Bella'nın saçları da oluğundan daha koyu görünüyor.

Mekan olarak ormanın seçilmesi hikayenin ikinci başlangıç noktası (ilki Bella için verilen doğum günü partisinde Bella'nın parmağının kanadığı sahne) ve kurtların evi olması bakımından doğru görünüyor. Işık yok ve oldukça kasvetli.

Sonuç: New Moon'la ilgili her yeni şey büyük bir merakla bekleniyor ve ilgiyle takip ediliyor. Elbette bu kitabın yazdıklarına göre yapılmış bir yorum. Belki filmde daha farklı bir hikaye izleyeceğiz ama yine de daha gerçekçi ve vurucu bir çalışma bekliyordum.

Siz ne dersiniz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Sevgiyle,
Bettra...

2 yorum:

  1. OLA PASSANDO NOS PROXIMOS BLOGS ENCONTREI O TEU AMEI!!COMO AINDA NÃO TO MUITO POR DENTRO DE COMO SE MEXE AQUI NESTE BLOG, TO INDO SEMPRE NO PROXIMO COMO ESTÁ ESCRITO ACIMA DO BLOG, ACHEI O TEU SUPER LEGAL ENTÃO RESOLVI DEIXA UM CARINHO,O MEU É schaydeggerlecticia@hotmail.com
    SERIA MUITO BOM TER VC NO MEU BLOG!UM MARAVILHOSO FDS ,FIQ COM DEUS
    BJAUM! LECTICIA SCHAYDEGGER

    YanıtlaSil
  2. Hi! Sorry I can not understand your language. Do you speak English?

    YanıtlaSil