20 Ağu 2009

BİLMEK...

Neyi? Kendini? Evet iyi olurdu doğrusu hepimiz makul ölçülerde kendimizi bilebilseydik...
Dünyayı..? Bu çok zamanımızı alacak gibi duruyor...
Doğayı..? Bilsek biraz anlar da rahat bırakırdık belki kim bilir..
Aşkı yada? Iııhhh saçma !

"Bilmek " nereden geldi şimdi aklıma? Fark ettimki aklımda bilmek merkezli cümleler dönüp durdu gün boyunca.. Düşüncelerimden alıntılar şöyle:

... " 'Biliyorum' benim için her zaman iddialı bir ifade olup kulaklarımı tırmalamıştır... Sanırım gerçekte hiçbir şey yada çok az şey bildiğimize inandığımdan... Bildiğimiz yada bildiğimizi sandığımız şeyin doğruluğu da ayrıca bir tartırşma konusu tabi kime, neye göre doğru düşüncelerinden hareketle.

Ne kadar biliyorsanız o kadar düşünüyor ve eleştiriyorsunuz. Koca bir sistemin içinde dönüp duran biz insanlar tek tek bu sisteme toplu iğne ucu kadar bile bir delik açamıyoruz işte. En ufak değişiklikler toplu hareketlerle oluyor. Bu da yüzyılda bire ancak tekabül ediyor.

Kendinizden, ailenize, okulunuzdan, işinize, yaşadığınız semtten şehrinize ve ülkenize, siyasetinize, sanatınıza gerçek ivmeler, "doğru" yönler kazandıramıyorsanız neye yarıyor bilmek...? Can sıkmaktan, kafa patlatmaktan, çene yormaktan başka tabi... Hiçbir şey değişmeyecekse neyi bildiğinizin ne önemi var? Bildikleriniz takdir edilmeyecek, hor görülecekse neden bunca merak? Küçük bir pencereden bakıp resmin bütününü kaçırdığınızı hissederken size aslında herşeyin boş, saçma, yanlış bir rüya olduğunu söylüyorsa, "bilmek" niye? Karşınızdaki bilmiyorsa siz bilseniz de ona ne? Düşünceler takip edilmiyor, sözler anlaşılmıyorsa, niye ? Aynı hayatı paylaşırken, bilmeyen huzurlu hülyaları kovalarken sizin kabuslarınız niye?"

Diyip durdum bütün gün. Ve emin oldum: Ne kadar çok biliyorsan o kadar mutsuz oluyorsun...

Sevgiyle,
Bettra

2 yorum:

  1. dünyaya gelmiş tüm bilginler aynı şeyleri söyler; bilirsen acı çekersin, bilirsen daha çok üzülürsün, cahillik dünyanın en güzel şeyidir... bunlara rağmen biz inatla bilmenin ve öğrenmenin peşindeyiz. sanırım mutluluğu kendi ellerimizle haram ediyoruz

    YanıtlaSil
  2. "En çok acı çekenler filozoflardır" diye bir söz hatılıyorum bilmem nereden... Hiçbir zaman bir filozof olamam belki ama bu kadrı bile yetiyor acı çekmeye... Artık bilmek istemiyorum. Daha fazlasını bilmekten "korkuyorum"...

    YanıtlaSil