30 Ağu 2009

EDEN LAKE

Dikkat yazı "spoiler" içermektedir!

2008, İngiliz yapımı olan film James Watkins tarafından yönetilmiş. Hız kesmeden gerilimi sürekli tırmandıran ve tam rahat bir soluk aldığınızda bütün sinirlerinizi geren vurucu darbeyi indirerek hikayeyi noktalayan bir gerilim filmi.

Aşklarının baharında iki sevgili hafta sonunu geçirmek için gözlerden uzakta bir göl (Eden Lake) kıyısına giderler ancak huzurlu anlar ergenlik yaşlarındaki bir grup asi çocuğun etraflarında aylaklık etmeleriyle son bulur. Çocukların aksi ve saldırgan davranışlarından rahatsız olan çift sonunda bu çocukların elinde birer kurban haline gelirler. Gerilimin sürekli tırmandığı uzun bir kaçma kovalamacadan sonra çocuklar bu ölüm-kalım mücadelesini kazanan taraf olurlar.

Bu tarz filmler bana "A Clockwork Orange" ve "Funny Games" filmlerini anımsatıyor. Çıkış noktalarının bu iki film olduğunu düşünüyorum. Anlamsız, sebepsiz görünen bir şiddet; aile
ve toplumun bu şiddetin ortaya çıkışına katkıları, oyun oynar gibi insan öldüren yeni yetme masum zararsız görünümlü katil çocuklar... Şablon artık klasikleşmeye başlasa da Eden Lake gibi gerilimi hakkıyla veren bir film olunca zevkle izleniyor. Oyunculardan Kelly Reilly çok başarılı. Çocuk oyuncunlar da öyle. "Çocuk" unsuru korku filmlerinin vazgeçilmez taşlarından biri. İçine şeytan giren, sevgisizlikten psikolojisi bozulan ve bir şeytana dönüşen çocuklar çok sık karşımıza çıkıyor. Bu filmde de oldukça rahatsız edici ve sinir bozucu olduklarını söylemeliyim. Bunun yanı sıra film, benzerleri gibi "bilmediğiniz, tanımadığınız yerlere giderseniz başınıza ne gelir bilemezsiniz" mesajını da iletiyor..

Filmde aile içi şiddete maruz kalan, sevgi ve ilgiden yoksun çocukların, tıpkı ebeveynleri gibi davrandıkları kendilerine ait bir dünyaları olduğunu izliyoruz. Bu çocukların nerede ne yaptıklarından ailelerinin haberleri yok. Kimi dayak yiyor, kimi umursanmıyor yada söyledikleri dinlenmiyor. Başları bir şekilde belaya girdiğinde bu sorun belki aileleri tarafından çözülmeyeceği belki de başlarına daha büyük dertler açılacağı için kendi sorunlarını kendileri çözüyorlar. Ve bir sorunla karşılaştıklarınıda bunu çözme yolları sadece şiddetten geçiyor. Kimi zaman de bir oyun gibi işlenen şiddete başvurmak için sorunu yaratan taraf oluyorlar.

Bu aralar İngiliz yapımlarına yakın ilgi duyduğum için izledim. Oldukça başarılı.

Bettra.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder