13 Eyl 2009

SERENISSIMA

Saat kulesinin (Campanile) altında demişti, tam 6'da. Meydanın rüya gibi olduğunu düşünürdü hep. Bir masal kitabının büyülü sayfası gibi. Susmayan mutlu bir melodi ve her köşede görebileceğiniz dans eden aşıklar. Ama şimdi kulenin altında onu beklerken yalnızdı, duyduğu tek ses uğultuydu ve bu rüyada ters giden bir şeyler vardı. On dakika bir saat gibi geçti. Kalabalığın içinde ona doğru yaklaşan herkese umutla baktı ama o görünürde yoktu. Dans eden birileri de. Yorucu ve uzun bir yolculuktan sonra meydanın böyle soğuk görünmesi normal olmalı..

"Tanrım ne düşünüyordum?" "Her şeyi geride bırakıp buraya nasıl geldim..? Gerçekte hiç tanımadığım birinin ve herhangi birine anlatsam deli olduğumu düşünmeleri çok olası anlattıklarının ardından üstelik.."

İçindeki umutsuz sese kulaklarını tıkayıp "Gelecek" dedi. "Rüya görmüyordum ya"..
San Marco bütün ihtişamıyla karşısındaydı. Şehrin diğer adının Serenissima (huzur) olduğunu duymuştu ve bu adın ona hep daha çok yakıştığını düşünürdü ama son bir saattir ne kadar denerse denesin etrafına baktığında hayallerindeki mutlu resmi göremiyordu..
Hava kararırken mıhlanmış gibi hareketsiz beklediği bu yabancı yerde tek düşünebildiği şey "Ya gelmezse?" idi. "Ne yapmaya çalışıyor, beni korkutmaya mı?"..
Çok istediği halde hala neredeyse tek kelime İtalyanca bilmez, dünyanın başka bir yerinden tanımadığı bir adamın anlattıklarına (ve tabi gördüğü rüyalara) (rüya diyordu çünkü olanlara gerçek derse gerçeklerle ilgili tüm bildiklerini değiştirmesi gerkecekti) ve tuhaf bir şekilde güven telkin eden sesine inanıp buraya gelmişken ve o tam bir saat gecikmişken daha ne kadar korkabilirdi ki? Gelecekti, değil mi ..?
Bir an sonra önündeki kalabalığın huzursuzca kımıldandığını gördü. Biri insanları sağa sola iterek ona doğru koşuyordu. Yüzünü seçemiyordu. Saçlarını da. Sadece uzun boyu ona benziyordu..

"Neler olu.." Geriye çekildi ve ne olduğunu anlamadan kendini karanlık bir ara sokakta buldu. Koşuyordu, Jack'le beraber...

Devam edecek.

Bettra...

3 yorum:

 1. süper süper süper başlamış..
  devamını dört gözle bekliyorum dersem abartmış olmam!
  hadi hadi hadi :D

  YanıtlaSil
 2. evet evet evet!
  devamını dört gözle bekliyorum. Burda yanımda hiç kitabım yok, bana heyecan veren bir şeylerin olması güzel oluyor...lütfen devam etttttt....

  YanıtlaSil