16 Ara 2009

SUMMER'S BLOOD

Çocukluğundan beri babasının öldüğünü sanan Summer, eline geçen bir mektupla annesinin yalan söylediğini, babasının aslında yaşadığını ve Summer’ın varlığından bile haberdar olmadığını öğrenir. Eski bir resimle yollara düşüp babasını aramaya başlar. Bu arayış ona düşünebileceğinden çok daha fazlasını getirecektir. Resmin çekildiği kasabaya geldiğinde küçük bir markette hırsızlık yaparken şerife yakalanır ve kaçmaya çalışırken Tom Hoxey adlı bir çocuk ona yardım eder. Doğal ve arkadaş canlısı görünen Tom’la bu şekilde başlayan ilişkisi sonunda, Tom’un evinde birlikte olurlar. Ancak ertesi sabah uyandığında gitmeye hazırlanan Summer, Tom tarafından alıkonulur. Tom’un kızlardan çiçeklerinin olduğu özel bir bahçesi vardır ve Summer artık o bahçenin çiçeğidir. Olaylar zamanla hem Tom’u hem de Summer’ı şaşırtacak şekilde gelişir.

Twilight’ın Alice’i Ashley Greene (Summer) bu kez 2009 Kanada yapımı Summer’s Blood’la karşımızda. Lee Demarbre’nin yönetmenliğindeki filmin diğer ana karakterlerini Peter Mooney (Tom Hoxey), Barbara Niven (Gaia Hoxey) ve Stephen McHattie (Gant Hoxey) canlandırıyor.

Film korku filmi değil. Hafif bir gerilim olduğu söylenebilir. Sapık bir aile, genç güzel ve akıllı bir kurban, anne yada babası tarafından, bu filmde baba, sevgisiz ve şiddete maruz bırakılarak büyütülmüş, bu nedenle kendisi de sadist eğilimler benimsemiş, ve her zaman anne-babasının etkisinde kalmış çocuk. Filmin hareket noktalarının bunlar olduğunu söylersem çok sıra dışı bir film olmadığı anlaşılacaktır. Afişini gördüğümde son dönemim çok rağbet gören moda türü “slasher” tarzı bir film olduğunu düşünüp çekinerek almıştım ama kıyasla çok kanlı bir film değil ve kesip biçme konusunda çok fazla rahatsızlık veren iğrençlik boyutunda bir sahne olmadığını söyleyebilirim. Filmde baba Gant’ın yaşattığı vahşete karşılık Tom, yarattığı bahçede çiçeklere benzettiği kadınları kendince zarar vermeden bakıp besleme yolunu seçer. Ama bunu yaparken sebep olduğu ölümleri ve verdiği zararı anlamamaktadır.
Bahçesine eklediği son çiçek Summer sandığından daha değerli bir çiçektir.

Oyunculuğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için izlediğim Ashley Greene ortalama bir oyunculuk sergilemiş.. Summer, Twilight’taki Alice’den sonra daha zorlayıcı bir karakter. Ve altından başarıyla kalkmış gibi görünüyor. Tom Hoxey’in canlandıran Peter Mooney bana kötü başlamış, zamanla ısınmış gibi geldi. Film ilk sahnelerindeki oyunculuğuyla ilerleyen sahnelerdeki oyunculuğu arasında epey fark var. Son dönemde Pontypool ve 2012’de izlediğimiz baba karakterini oynayan Stephen McHattie filimin en başarılı ismi elbette. Karakteristik sesiyle oyunculuğuna büyük katkı sağlıyor.

Kısaca yeni bir şeyler söyleyen, özgün bir film değil. Yine de vakit geçirmek için hoş.


Sevgiler,
Bettra

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder