16 Şub 2010

ELMAYLA ARMUTUN TOPLAMI

Uzun uzun dizdiğiniz domino taşlarına isteyerek yada istemeden parmağınızın ucuyla dokunduğunuzu düşünün.. Yada birinin üflediğini..
Kumdan kalelerinizi yalayan suyu..
Pantolonunuzla birlikte yıkanan o çok sevdiğiniz mektubu..
Tuz koymayı unuttuğunuz pilavı, fırında fazladan yarım saat kalan keki yada..
Emek harcayıp, sevgiyle umutla beslediğiniz herhangi bir şeyin biranda yok olduğunu..

Sevgi emek istiyor. Çok emek. Çok sabır. Hani ikisi de meyve olsada elmayla armut toplanmazı öğrettiler ya bize hep okullarda. Aslında elmayla armutu topluyoruz birini sevdiğimizde. İki farklı şeyden düzgün, hoş, anlamlı bir "bir" çıkmasını umuyoruz. Kimi sefer şansımıza anlamlı bir bütün çıkıyor, kimi sefer bir hiç oluyor elimizde kalan. Bazen de anlamsız çıktılara sağından solundan, tepesinden bakıp olumlu anlamlar yüklemeye, olmayanı oldurmaya çalışıyoruz.. Çalışıyoruz ama bazen olmuyor işte.

Biten evilikler böyle bir şeyler ifade ediyor bana. Onca sevmenin, onca emeğin, onca iyi niyetin iki kişiden "bir" yapmaya yetemeyebileceğini anlatıyor... Tek başına muhteşem bir elmayla harika bir armutun biraraya geldiğindiklerinde ortaya kusursuz yada keyif veren bir bütün çıkaramayabileceğini..

Oysa ne kadar zor o armutla elmayı biraraya getirebilmek. Ve ne kadar kolay elmaya çürük, armuta tatsız diyerek dönüp sırtını yürüyüp gitmek..

Birilerinin canı çok yanıyor bu sıralar. Keşke bu kadar kolay olmasa uzun uzun yazılan satırların üzerini çizebilmek, herşeyi bir noktadan ibaret sayabilmek.

Yeni umutlar diliyorum ikisine de. Ayağa kalkıp yeniden yürümeye, hatta koşmaya yetecek derman bir de...
Ve hepimize birini her yönüyle, olduğu gibi sevebilme şansını...

Sevgiyle,
Bettra

4 yorum:

 1. ben olmayı unutarak biz olmaya çalışmak belki de sorun kim bilir. elma elmalığını armut armutluğunu bilse ve her ikisi de karşısındaki kabul etse olduğu gibi belki o zaman daha farklı yürüyecek her şey. ama elma armutu kendince yapmaya çalışıyor armut elmayı kendince...

  YanıtlaSil
 2. Kimdi, hatırlamıyorum uzun ve mutlu evliliğinin sırrını sormuşlardı birine. Şöyle cevap vermişti: Birbirimizi olduğumuz gibi kabul ettik. Değiştirmeye çalıştıkça bir şeyler değişiyor bu açık ama değişim bizi mutlu ediyor mu bu tartışılır işte. Oysa başta onu o olduğu için sevmemiş miydik...?

  YanıtlaSil
 3. Eğer birirni olduğu gibi her yönüyle sevme
  şansını yakalayanlar varsa bu şansı iyi kullansınlar derim.Şu kısa hayatta şans
  kaç defa kapımızı çalıyor?

  Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Birini olduğu gibi kabul edebilmek ve üstüne onu olduğu gibi sevebilmek aslında bizim elimizde. Ama bunu yapabilmek yazabilmek kadar kolay değil. İyi şanslar :)

  YanıtlaSil